Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 14:09

Jak dbać o cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa?



Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego. Daje to ogrom możliwości, lecz jednocześnie sprzyja zwiększonej ilości wycieków oraz ataków cybernetycznych. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla tzw. grubych ryb, czyli dużych przedsiębiorstw o równie dużych przychodach, wręcz przeciwnie. Małe i średnie firmy stanowią równie łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Dlaczego?

Otóż odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zazwyczaj zabezpieczenia tych instytucji są na dużo niższym poziomie, przez co są dla atakującego zdecydowanie łatwiejsze do złamania.
Według szacunków dziennie dochodzi nawet do 220 ataków cybernetycznych. Można odnieść wrażenie, że w skali światowej jest to nie znacząca liczba, jednak należy wziąć pod uwagę, iż każdego dnia ofiarami padają inne organizacje. Skutecznie przeprowadzony atak, może stać się przyczyną upadku firmy.

Istotne jest zatem edukowanie w kwestii cyberbezpieczeństwa, tak aby zamiast stać się ofiarą, przedsiębiorca miał szansę skutecznie się obronić przed zagrożeniem. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które warto wdrożyć, aby zwiększyć poziom zabezpieczeń w swojej firmie.

Edukacja pracowników

Znaczna część naruszeń bezpieczeństwa jest związana bezpośrednio z działaniami pracowników. Często nawet nieumyślnie podjęte działanie, może ułatwić hakerom przeprowadzenie ataku. Dlatego kluczowe znaczenie ma odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie dobrych praktyk dotyczących bezpieczeństwa.

Oprogramowanie antywirusowe

Równie istotnym aspektem jest zapewnienie urządzeniom odpowiedniej ochrony przed wirusami. Mimo iż często jest to temat bagatelizowany, to program antywirusowy stanowi dodatkowe zabezpieczenie i jest w stanie wychwycić zagrożenie, którego nie zauważy człowiek. Warto pamiętać o aktualizacjach, gdyż oprogramowanie niezaktualizowane może być mniej skuteczne. Warto zajrzeć do aktualnego rankingu antywirusów firmy Omegasoft.pl i wybrać którąś z czołowych pozycji.

Uważaj, w co klikasz

Zawsze należy weryfikować wszelkie linki i odnośniki, w które zamierzamy kliknąć. Jeśli, chociaż w najmniejszym stopniu wzbudzają nasze podejrzenia, omijajmy je szerokim łukiem. Wystarczy jeden mały klik, aby złośliwe oprogramowanie zainfekowało cały komputer.

Wi-Fi i Bluetooth

Niemal każde urządzenie wyposażone jest w moduły WiFi i Bluetooth. Niemal każdy użytkownik korzysta co najmniej z jednego z nich codziennie, warto więc mieć na uwadze fakt, że są one również źródłem potencjalnego zagrożenia. W momencie, gdy korzystamy z niezabezpieczonych połączeń, przestępca ma ułatwiony dostęp do naszego sprzętu. Warto więc pamiętać, aby korzystać z zaufanych połączeń, zwłaszcza gdy na urządzeniu przechowujemy poufne dane.

Plan działania

Zdarza się, iż mimo wszelkich starań, nie jesteśmy w stanie zapobiec cyberatakowi. Warto uprzednio wziąć taką możliwość pod uwagę i odpowiednio wcześniej przygotować plan działania na wypadek ataku, tak by w przypadku naruszenia bezpieczeństwa podjąć odpowiednie działania i uniknąć zbędnej paniki. Nie ma jednego szablonu, który pozwoliłby na stworzenie uniwersalnej sekwencji działań. Wiąże się to z różnorodną specyfiką przedsiębiorstw. Zawsze należy jednak pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej wszelkich danych.

Kopie zapasowe

Wspomniane wyżej kopie zapasowe mogą okazać się bezcenne zwłaszcza podczas ataków typu ransomware. W tego typu atakach blokowany jest dostęp do systemu lub danych, aby je odzyskać, należy zapłacić okup. Posiadając kopię zapasową, nie jesteśmy zmuszeni do wnoszenia żadnych opłat atakującemu. Warto pamiętać, że stworzenie kopii zapasowej to jedno, a odpowiednie jej zabezpieczenie i przechowywanie to drugie. Utworzoną kopię zapasową najlepiej zapisać na szyfrowanych urządzeniach USB lub dyskach SSD. Urządzenie takie powinny dodatkowo zostać zabezpieczone hasłem i umieszczone w bezpiecznym miejscu.

Jak wspomniano na początku artykułu, dynamicznie rozwijająca się technologia jest nie tylko wspaniałym błogosławieństwem, lecz także okazją do rozwoju cyberprzestępczości. Z tego właśnie względu nie można poprzestać jedynie na okresowych działaniach w zakresie bezpieczeństwa. Należy stale kontrolować i aktualizować zabezpieczenia. Można robić to na własną rękę, zatrudniając specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa, lub korzystając z usług zewnętrznych usługodawców. Jedno jest pewne- bezpieczeństwo danych równa się bezpieczeństwu firmy.